Uživatelské nástroje

Nástroje pro tento web


spolecnost:alsasko2011

img_0662.jpg

Alsasko

27. - 30. 10. 2011

Je určitě odvážné po druhém ročníku označovat nějakou akci jako tradiční, ale podzimní výlet do Alsaska k tomu velmi svádí. Ačkoli jsme zatím jihovýchodní cíp Francie navštívili teprve podruhé, podmanivému kozlu tohoto kraje vína se lze jen stěží ubránit.

Vychutnejte si v maximalizovaném okně prohlížeče fotky, pro tentokrát méně probrané, než bývá zvykem, a není-li toho dost, za nimi naleznete několik faktografických poznámek k ubytování (perfektně zařídila Kristýna) a ochutnávání vína.

SimpleViewer potřebuje pro tuto galerii Macromedia Flash. Get Adobe Flash player


Den 1

Přijíždíme večer, po cestě z Čech již nic dalšího nepodnikáme a jdeme na kutě.

Ubytování: Hôtel Sainte Odile, Obernai (9 Rue Du Marché, Obernai), poměrně útulné, internet zdarma (nutno vyžádat na recepci připojovací údaje), téměř v historickém centru, ovšem blízko k okraji města na procházku

Den 2

Nedočkavě útočíme na vinařství, na ta osvědčená z loňska i na ta nová. Pozor, v kraji je zvykem přes poledne, 12:00-14:00, mít polední pauzu, v této době si jen tak nekoštnete!

 • Baar: malebné městečko, kromě osvědčeného vinařství (má distributora i v ČR!) se zle spolehnout na perfektní cukrárnu s kavárnou
  • Leipp-Leininger, velmi milý personál, kvalitní nabídka, mimochodem, včetně výjimečně dobrých Crémantů
 • Ribeauville: Malebné městečko žijící turistickým ruchem, nicméně stále se drží mimo charakteristiku „karlštejn“. Kromě vinařství též perfektní místo na nákup klobásek a domácího chleba s ořechy a hrozinkami (až nahoře za náměstím), ukrajovaného z pecnu zvícího dobré 3 metry na délku.
  • Jean Sipp: Sippové patří k velmi solidním vinařstvím s rozsáhlou vinicí a neméně rozsáhlou nabídkou, která se nevyhýbá ani bio, červeným příp. jiným externalitám.
  • Louis Sipp: Ani druhá větev Sippových nezaostává za tou první. Ačkoli jsou situováni na druhé straně vsi, i zde jsou schopni obsloužit několik koštujících skupin naráz.
  • Earl-Joggerst: Rodinné, extrémě přátelské prostředí, velmi chutná vína, to vše dělá z Joggersta troufám si říci jedno z nejoblíbenějších míst k návštěvě. Jazyk je třeba si kromě vína naladit na němčinu nebo francouzštinu. Letos plus body za vinařovo nejoblíbenější víno, které si dokonce dal s námi!
  • paní, jejíž jméno si raději nepamatuji (díky Karlovi už ano: Metz freres), naopak velmi zklamala, naprostá neochota podělit se o víno nás vyhnala rychle pryč. Nebrat!

Turistika: Klášter Mont Sainte Odile se vyplatí navštívit především za počasí umožňujícího daleký výhled. Velká část vinařské pánve se z něj nabízí jako na dlani.

Ubytování: Pension l'Instant, Le Hohwald (39 rue du Eck) Trošinku svérázný, nicméně velmi útulný penzionek na úplném konci světa vesnice, cca 50 metrů od kraje lesa. Penzionek provozují silně proindicky orientovaní lidé, v přízemí je dokonce samostatná místnost na provozování jógy. Mínusem jsou kočky, které sice nechodí do pokojů, ale ve společenské místnosti ano. Internet dorazil i sem, i když první den ne úplně fungoval. Zde jsme setrvali dvě noci.

Den 3

Dáváme si ochutnávací pauzu a věnujeme se konzumaci. K tomu také trošku pochodujeme, výlet na hřeben zakončujeme opět ve vsi, partií venkovních šachů a výletem k vodopádu. Le Hohwald není úplně 100% turisticky orientován, i přesto ale skýtá skvělé výchozí místo pro výlety do této části Vogéz.

Den 4

Ráno opouštíme kočky v pensionu l'Instant, snídáme v Andlau a přes Ribeaville svištíme směr Requewihr. Po něm už máme síly jen na přesun do Mulhouse.

 • Andlau: Malinká průjezdní vesnička skýtajcí několik vinařství (zkusili jsme jen jedno) a velkou cukrárnu s kavárnou.
  • Marcel Schlosser: Neplánovaná návštěva vinařství přinesla plody v podobě velmi chutné a cenově příznivé nabídky. Po drobném nedorozumění dokonce dostáváme lahev gratis „na cestu“! Paní nabízí též ubytování přímo ve vinařském dvoře, které jsme nevyzkoušeli, ale jistě mu příští rok dáme šanci (prý je s pejskem, ale bez koček).
 • Requewihr: městečko typu Karlštejn s nabídkou dosti deformovanou přebytkem turistů. I tak stojí za to navštívit alespoň dvě vinařství, obě trošku stranou od hlavní tepny trvale přetékající davy na všechny strany.
  • Camille Hanss & Fils, 3 rue juifs 68340 Riquewihr mapka: zapadlý skládek s férovou nabídkou pro tento kraj standardních odrůd.
  • Jean-Luc Bucher: jedna z letošních novinek, velká výrobna s milým dědou a skvělým muškátem (mimo jiné…)

Ubytování: Hotel Le Strasbourg, 17 Avenue De Colmar, Mulhouse Bez internetu (ač inzerován, nefungoval, neboť byl poskytovatelem připojení prý pro neplacení odpojen), jinak ovšem čistý a levný hotel, pár kroků od historického centra, s vlastním parkováním na nehlídaném dvoře.

Den 5

Cesta zpět: pozor, limit na dovážený/vyvážený alkohol může ve Švýcarsku způsobit problémy, lepší je se jim i Švýcarsku s autem plným vína vyhnout.

spolecnost/alsasko2011.txt · Poslední úprava: d/m/Y H:i autor: admin