Uživatelské nástroje

Nástroje pro tento web


turistika:rohace2011

Po kolena v Roháčích

2. - 9. 7. 2011


img_9944.jpg Když jsem zakládal tuhle stránku, připadal mi název docela přiléhavý. Bylo tuším podělí a mokré kalhoty na sušáku jasně stvrzovaly, že to je správný název. Vše se ale v dobré obrátilo a po dnech deště oblačnost uvolnila místo úplně vymetené obloze. Na den a něco…

Kromě dále zmíněných výletů jsme si skutečně užívali dle vlastních potřeb, tu den volna, tu výlet za keškou (to by vydalo na samotnou kapitolu Trubka hledá kešku), výlet do Meandr parku, návštěva termálu, výlet mašinkou, výlet mašinkou II, rána z děla, grilování, skvělé klobásy (99% masa), výlet na hrad, výlet na další hrad, výlet do Levoče, … a nepočítaně partií her Česko a Kotěhůlky. Obě vypečené (vyprážané).

Skutečně lze jen těžko dohledat, co by se dalo pobytu vytknout. Ubytování poskytovalo poměrně vysoký standard, svižné WiFi připojení, unlimited zásoby teplé vody a úžasnou cenu. Ta byla, pravda, trošku vykoupena neobvyklým uspořádáním velkého apartmánu (pokoje 4+2+2 byly seřazeny tak, že jeden z dvoulůžkových byl průchozí směrem ke čtyřce), alespoň podle mého názoru se to však podařilo zvládnout bez újmy. Program byl sice plný výzev, ale i radosti z jejich přijmutí. Prý se nevstoupí dvakrát do stejné řeky, ale za nás hlásím, že do téhle řeky by určitě stálo zato se vrátit 8-)

Highlights

  • masovým klobásám z Nowaca se nic nevyrovná
  • v Oravici (N49.29865 E19.74699) si nenechte ujít termál; naopak Meandrpark si klidně ujít nechte (a se saunou v něm raději nepočítejte)
  • v Zuberci je skvělá masna
  • výběrčí na parkovišti na Zverovce začíná vybírat až v půl osmé ráno
  • jdete-li vyzvednout kešku, pečlivě si přečtěte upřesňující pokyny, souřadnice rozhodně nestačí; i tak se ale zbytečně netěšte, že něco najdete
  • aquapark Tatralandia (Orava) ve svém okolí natolik zmanipuloval dopravní značení, že jen silné povahy zvládnou projet a nezatočit; vysloužil si tím familiérní označení tatrasráč (pořád ale lepší než Tropical Island)
  • v Roháčích jen výjimečně neprší
  • v Kvačianské dolině jsme potkali účastníka závodu Tisíc mil… no comment 8-O

Trasy

Z původně plánovaného programu se nepodařilo kvůli nepřízni počasí naplnit vše, ale i~přesto jsme absolvovali pár exkurzí do terénu, které stojí za to prezentovat jako trasy. Následují vč. drobného komentáře.

Juráňova dolina


Rozehřívací výlet jsme stihli ještě odpoledne po příjezdu. Auta nás dovezla do Oravice (navzdory mínění mojí navigace do té správné) a za poměrně přijatelného počasí jsme urazili nenáročnou, leč velmi pěknou trasu.

Malá mapa zde, velká tam.Sivý vrch


Sobotní jednohubka nás všechny pěkně naspeedovala, takže jsme se nedali odradit poněkud se kabonícím počasím a pokračovali podle plánu na expedici číslo dvě. Postupem dne se počasí zhoršovalo a zhoršovalo, takže jsme na konečně dosaženém Sivém vrchu pobyli jen minimálně a to za nepříjemně silného větru doplněného o ledové krystalky. Cestou jsme si trošku užili nějaké ty řetězy a spol. Zpět do Zuberce jsme to docela rádi zahnuli úplně napřímo, jak jen to značené cesty umožňovaly.

Malá mapa zde, velká tam.Kvačianska a Prosiecka dolina


Po dni volna se počasí stále tvářilo jako že jo a ne, proto jsme vzali za vděk mírnější misi dolinami. Pro jistotu jsme navíc zamířili proti plánovanému směru, abychom v případě nenadálé potřeby mohli rychle vyklidit pozice a přitom i něco viděli. Vidění se skutečně podařilo, pila/mlýn v Oblazech byla vyloženou lahůdkou a~co víc, déšť se umoudřil a umožnil nám popojet do druhé části plánovaného okruhu, čtveřice odvážných dokonce zvládla hřebenovou variantu!

Malá mapa zde, velká tam.Ostrý Roháč


Po dalším dni, kdy jsme se plně oddávali panice z předpovědi počasí a varování na stránkách horské služby, přišlo skutečné vyvrcholení našeho pobytu. Bezkonkurenčně nej mise v mnoha ohledech: délkou, šířkou, výškou, obtížností exponovaných míst, počasím… Úderná skupina ještě využila příležitosti a protáhla závěr kolem ples. Jak jsme zjistili doma u internetu, i~přes úplně ideální podmínky hory shodou okolností v době těsně po našem pobytu na hřebeni vztyčily varovný prst, že je třeba být stále na pozoru a hlídat každý krok :-(

Malá mapa zde, velká tam.Fotky

Po celou dovolenou probíhaly skutečné fotografické orgie, alespoň mě to tak připadalo, pořád se něco dělo, stále bylo co zachycovat. Ale jak jsem se již dříve poučil, focením to nekončí, je třeba pečlivě mazat, mazat a~mazat. Proto zde předkládám výběr toho, co považuji za top z celého pobytu. Ať z fotografického pohledu, nebo z~dokumentačního. Užijte si to, pokud se vám líbí, jsem jedině rád! Chcete-li je třeba na Facebook, klidně si je tam dejte, já je tam dávat nebudu. Chcete-li je ve větším rozlišení, napište si o ně, bude mi potěšením dodat.

Fotky: bonus

Komu to nestačí, zde je ještě doplňující bonus k předchozímu výběru. Kdo by chtěl ještě víc, musí si napsat o kompletní set, rád dodám na médiu dle dohody, je toho cca 1200 kousku/4G dat.

turistika/rohace2011.txt · Poslední úprava: d/m/Y H:i autor: admin